Minimalizm: Kıyafetlerin sonrasında evde nasıl sadeleşmeli?

Minimalizme girince iş sadece kıyafetlerle bitmiyor ne yazık ki. Yaşam alanınızda bulunan her şeyi ihtiyaç ve mutluluk verme yönünden inceleyip tek tek değerlendirmek lazım. #Declutter da denen bu dağınıklıktan kurtulma eylemi için minimalist dünyanın pek çok önerisi var.  Pratikte zor olsa da teoride benim en çok hoşuma giden yöntem oda oda giderek her seferinde bir odadaki her şeyi kolilere koymak. 1-2 hafta boyunca sadece ihtiyacın olan şeyleri koliden çıkarıp kullanmak ve yerine koymak. Bu süre sonunda ise kolide kalan eşyaları tek tek değerlendirip onlarla ne yapılacağına karar vermek (satmak, ihtiyacı olana vermek, ileri dönüştürmek...)


Benim kıyafetlerin gerekliliği için sorduğum iki soruya karşılık missminimalist daha ileri giderek 20 soruda eşyalarınızı sorguluyor*.

1. Bu eşya nedir?

2. Neden burda? Nerden geldi? (satın aldım, hediye, ödül vs) Eğer istemeden sizin olduysa belki sadece o yüzden yer kaplıyordur.

3. Ne işe yarıyor?

4. En son ne zaman kullanıldı? Bu soru tanıdık gelmiş olmalı.

5. Bir daha ne zaman kullanılacak / kullanılabilir?

6. Eğer kaybolsa özler miydim?

7. Aynı işi gören başka bir eşyam var mı?

8. Elden çıkardığım zaman ihtiyaç duyduğumda kolaylıkla temin edebilir miyim?

9. Benden başkası için daha yararlı bir şey midir?

10. Zararı yararından fazla mı? Özellikle çok tamir gerektiren ya da çok elektrik tüketen eşyalar için düşünülebilir.

11. Bana değil de olduğumu düşündüğüm kişiye mi ait? Belki de gerçek hayata daha yakın olmanın vaktidir.

12. İhtiyacım yoksa satma değeri var mı? (gittigidiyor ,sahibinden, craiglist)

13. Bu eşya mı yoksa yokluğunda kazanacağım alan mı daha değerli?

14. Anlık bir dürtüyle yakın zamanda alınmış bir şey ise iade şansı var mı?

15. Sadece bir hatırası olduğu için mi burda?

16. Dijital ortama aktarılabilir mi? (fotoğraf, vhs kasetler vs)

17. Daha küçük parçalara ayrılabilir mi? yani eşyanın tümü gerekli değilse ama bir hatırası varsa bir parçası saklanabilir. Parçaları kayıp eski bir satranç takımının bir piyonu gibi

18. Bir zamanlar bu eşyaya sahip olduğumu unutabilir miyim?

19. Aslında başkasına mı ait? Uzun zaman önce arkadaşınızdan ödünç alıp geri vermeyi unuttuğunuz bir hırka mı?

20. Bu eşya beni mutlu ediyor mu? Belki değerlendirdiğiniz şey hiç bir kategoriye sığmıyordur. Çocuğunuzun çizdiği ilk resim ne kadar “gereksiz” olsa da sizi her seferinde gülümsetmeyi başarıyorsa evinizde bir yeri var demektir. Bu işin zaman ve sabır gerektirdiğini unutmayın. Birdenbire tüm evle başetmeye çalışmak yorucu gelip tüm şevkinizi kırabilir. Eğer kıyafetlerinizi elediyseniz bir sonraki adım olarak odanızdan başlayabilirsiniz. BUGÜN BUNU YAPIN: En az eşyanızın banyoda olduğunu düşünerek yukardaki minimalizm önerisini orda hayata geçirin. Banyonuzdaki her şeyi büyün bir kutuya koyun. Önce gerçek günlük ihtiyaçlarınız olan diş fırçası, macun gibi eşyalarınızı çıkarın ve yerleştirin. Sonra şampuan, duş jeli vs derken sadece neye ihtiyacınız varsa kutudan onu alın ve sonrasında banyodaki yerine kaldırın. 2 hafta sonunda bakalım kutuda hiç ihtiyacınız olup kullanmadığınız neler kalacak.


0 görüntüleme

© 2023 by Design for Life.

Proudly created with Wix.com