Sıfır atık konusunda beraber bir adım atalım mı? #kahvemtermosta

Güncelleme tarihi: 3 gün önce


@yesiliznet in hazırladığı kampanya görseli

Her şey aslında kendiliğinden gelişti, Instagram hesabımda sizlere ara ara kahve zincirlerine ya da cafelere gidince kağıt bardak yerine kupa isteyebileceğimizi, alıp gideceksek (take away) kendi termosumuzu yanımızda götürebileceğimizi hatırlatıyordum. Sonra bir gün dedim ki termosunu getirince indirim yapan yerler vardır çünkü kağıt bardaklar içlerindeki plastik kaplamadan dolayı geri dönüşmüyor. O yüzden onların kullanımını ne kadar azaltsak o kadar kar.


Burdan yola çıkarak, kendi termosunla gidip kahve içmeyi destekleyen yerlerin bir listesini çıkarsak diyerek hikayelere eski bir fotograf koydum.


Fotoğraf daha önce kendi termosumla Starbucks'a gittiğim bir gündendi. Üstüne yazdım, hadi siz de bildiğiniz termosla gidince indirim yapan yerleri yazın.


Saatler geçmişti, hep bilinen Starbucks ve birkaç butik yer dışında bir öneri yoktu. Toplasan 5 mekan etmiyordu. O sırada bir termos fotoğrafı buldum ve bir çağrı yaptım:

Ne mutlu ki birçok kişi bu çağrının ekran görüntüsünü alarak sevdiği kahve zincirlerini, cafeleri etiketledi.


İlk gün olan 27 Ocak Pazar günü sonunda 4 cafe bu sıfır atık hareketine olumlu dönüş yaptı. ilk günden beri bu hareketi duyurmak ve yaymak için hem kendim birçok yere yazdım, onları ziyaret edip yüz yüze görüştüm hem de Instagram başta olmak üzere farklı mecralardan bu çabaya destek vermek isteyenler kendi bildikleri sevdikleri mekanları da bu harekete davet ettiler.


Başlangıçta bunu kendi insiyatifi ile yapan 4-5 yer varken 4 ayın sonunda 100 mekâna ulaştık. Benim ilk hedefim 50, ikinci hedefim 100, 3. Hedefim ise her ilde en az 1 destekçi mekân olmasıydı. İlk 2 hedefe bu kadar hızlı ulaşmak şimdi 3 haneli bir sayıdan bahsetmek çok mutluluk verici.


İşin daha güzel yanı ise bu hareketin bireysel anlamda da çok sahiplenilmesi. Sadece bir yere gidip kahve içenler değil evlerinde kahve hazırlayıp çıkanlar hatta bu hareketten ilhamla kendi suyunu yanında taşıyanlar çoğaldı. Ofislerinde, okullarında vs karton bardak olan yerlerde o karton bardakları kaldırıp kupa / bardak kullananların sayısı arttı. Bu hareket cok güzel sahiplenildi.


Eğer siz bu hareketten bugün haberdar olduysanız

- Dışarda kahve içerken size karton bardakta servis ediliyorsa fincanda vermelerini isteyebilirsiniz.

- Okula, işe, yürüyüşe vs kahve alıp gidiyorsanız yine kapaklı karton bardakta taşımak yerine hem daha güvenli olan hem de kahvenizi sıcak tutacak bir termos edinip kahvenizi onunla satın alabilirsiniz. Eğer böyle yaparsanız aşağıda yer alan mekanlara bakarak size en yakın hangisi var öğrenebilirsiniz.

- Eğer yakınınızda #kahvemtermosta destekçisi bir mekan yoksa siz onları bu harekete davet edip sıfır atık yolunda önemli bir adım atabilirsiniz (yazının en sonunda size yardımcı olacak dokuman ve bilgileri bulabilirsiniz).


#kahvemtermosta ile ilgili Yeşil Gazete de bir haber yaptı: Burdan okuyabilirsiniz.

TRT World röportajı ise şurda:



Google'da da bir harita hazırladım. Orda kafeleri tek tek işaretledim. Ona da şu linkten ulaşın.


#kahvemtermosta demek istiyor ama hangi termosu alacağınızı bilemiyorsanız: bu derlemeye göz atmanızı öneririm.


Gelelim listeye:


Farklı illerde olanlar:

Starbucks: @starbucks_tr termosa 50kr indirim (Pandemi döneminde durdurdular)


İstanbul:

Ataşehir (Metropol AVM) : Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Ataşehir: Cargo Coffee Co: @cargocoffeecotermosa %10 indirim

Bağdat Caddesi: Secco Cafe : @seccocafe termosa %10 indirim

Bahçeşehir: Back Coffee and More: @backcoffeeandmore termosa 2 TL indirim

Bakırköy : Kahvely @kahvely termosa %10 indirim

Balat: Maya Fener Artisan @mayafenerartisan termosa %10 indirim

Balat: 1200 Derece: @1200derece %20 indirim.

Beşiktaş : Goche's Coffee Shop : @gochescoffee termosa 1 TL indirim

Beşiktaş (Akaretler)Goche's Coffee Roastry @gochescoffee termosa 1 TL indirim

Beşiktaş: Blum Coffee House @blumcoffeehouse termosa 1 TL indirim

Beykoz : Milada İstanbul : @miladaistanbul termosa 2 TL indirim

Beyoğlu: Loksandra Coffee : @loksandra_coffee termosa 2 TL indirim

Beyoğlu : Norm : @normcoffee termosa %10 indirim

Bomonti: Cargo Coffee Co: @cargocoffeecotermosa %10 indirim

Bostancı: Pug Coffee Co. : @pugcoffeeco: termosa %10 indirim

Büyükada: Sergüzeşt Otel Büyükada: @serguzestotelbuyukada termosa 2 TL indirim

Caddebostan: Trek Sega Fredo Kadıköy: @treksegafredokadikoy termosa %10 indirim

Caddebostan: Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Caddebostan: Snob Street Food : @snobstreetfood : termosa %15 indirim

Caddebostan : Books and Coffee : @booksandcoffeecaddebostan termosa %20 indirim

Cihangir : Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Davutpaşa: (YTÜ Teknopark) Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Cihangir: Big Bam: @bigbam_cihangir : termosa %20 indirim

Cihangir : Coffee Jüpiter : @coffeejupiter termosa 0,50 kr indirim

Erenköy: Santral Coffee : @santralcoffee termosa 1 TL indirim

Fenerbahçe: Seto's Coffee: @setoscoffee termosa 2 TL indirim

Fenerbahçe : Suppla Broth Co : @supplabrothco termosa 1 TL indirim

Galata: Mundo Novo Galata: @mundonovogalata termosa %10 indirim

Göztepe: Dragonfly Coffee :@todragonflycoffee termosa 1 TL indirim

Göztepe: Coffee Charlie : @coffeecharlie_goztepe termosa 1 TL indirim

Göztepe (Emaar Square ) Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Kabataş: Runner Up Coffee: @runnerupcoffee termosa %15 indirim

Kadıköy Yeldeğirmeni: Coffee Manifesto @askstupidquestions Termosa 1,5 TL indirim

Kadıköy Yeldeğirmeni : Kuff Cafe: @kuffcafe termosa %15 indirim

Kadıköy Çarşı: Coffee Manifesto @askstupidquestions Termosa 1,5 TL indirim

Kadıköy: Craft Kadıköy @coffeecraftistanbul termosa %20 indirim

Kadıköy: Malavita Coffee @malavitacoffee termosa 2 TL indirim

Kadıköy: Mavi Dükkan: @mavi.findikezmesi termosa 2 TL indirim

Kadıköy: Mitra Coffee : @mitracoffee termosa 1 TL indirim

Kalamış: Sago Kalamış : @sagokalamis termosa filtre kahve 5 TL

Kavacık: Mart Coffee Co. @martcoffeeco termosa %10 indirim

Karaköy: Kava Coffee : @kavacoffee termosa 1 TL indirim

Karaköy : Books and Coffee : @booksandcoffeekarakoy termosa %20 indirim

Karaköy: İlmisimya: @ilmisimya: termosa %15 indirim

Kartal (Ist Marina) Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Kartal: Cafemix : @cafemix.com.tr : termosa %10 indirim

Kazasker : Kafi Coffee House :@kaficoffeehouse termosa 2 TL indirim

Kozyatağı: John's Coffee : @johnscoffeetr termosa %7 indirim

Kozyatağı: Fırınca @firinca_kozyatagi termosa %20 indirim

Koç Üniversitesi Nero : termosuyla kahve alana kahve kartına 1 yerine 2 damga

Levent: Bex Coffee @bexcoffee Termosa %10 İndirim

Maltepe : Mahhsen Coffee @mahhsencoffee termosa %20 indirim

Maltepe : Namaste Kahve @namastekahve termosa %20 indirim

Maslak (Orjin Plaza) : Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Moda: Coffee Manifesto @askstupidquestions Termosa 1,5 TL indirim

Moda: Beetle Juice @beetlejuicemoda termosa 3 TL indirim

Moda : Guten Morgen İstanbul @gutenmorgenistanbul termosa 1 TL indirim

Moda : Stand By Coffee @standbycoffee termosa 1 TL indirim

Moda : Cherry Bean Coffee : @cherrybean_coffees termosa 2 TL indirim

Moda: Republic of Pancake : @republicofpancake termosa %10 indirim

Moda: Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Moda: Snob Street Food : @snobstreetfood : termosa %15 indirim

Moda: Tribu Caffe @tribucaffe termosa 2 TL indirim termosa %20 indirim

Moda: Pazar Gastro Galeri :@pazargastrogaleri termosa %20 indirim

Nişantaşı: Paws Coffee : @pawscoffee, termosa %25 indirim

Nişantaşı - Topağacı Kronotrop : @kronotrop : termosa %10 indirim

Nişantaşı: Secco Cafe : @seccocafe termosa %10 indirim

Nişantaşı- Teşvikiye : @habitudeistanbul : termosa %10 indirim

Petifür : @petifur , termosa %10 indirim

Ortaköy: Tepsiden Börek : @tepsidenborek termosla gelene filtre kahve 5 TL

Pangaltı: Rabbit Hole Coffee: @rabbit_hole_coffee termosa 3 TL indirim

Pangaltı: Kafital : @kafitalcoffee termosa 1 TL indirim

Sancaktepe : Coffee Venga @coffeevenga Termosa %15 indirim

Suadiye: No7 Coffee Bar & Roastry : @no7coffeehouse termosa 1 TL indirim

Suadiye : Craft Lounge Suadiye : @coffeecraftistanbul termosa %20 indirim

Sultanahmet: Poika Coffee @poikacoffee Termosa 2 TL indirim

Sabiha Gökçen Havalimanı : Secco Cafe : @seccocafe termosa %10 indirim

Sarıyer: Undan Şeyler @undanseyler termosa 1 TL indirim

Şaşkınbakkal: Primos de Colombia @primosdecolombia Americano ve Filtre Kahve 8,5TL

Şaşkınbakkal Hector Louis Coffee @hectorlouiscoffee Termosa 2 TL indirim

Şaşkınbakkal : Craft Şaşkınbakkal :@coffeecraftistanbul termosa %20 indirim

Şaşkınbakkal: Vitelli Coffee Shop: @vitellicoffeeshop Termosa 2 TL indirim

Suadiye: Coffee Manifesto @askstupidquestions Termosa 1,5 TL indirim

Suadiye Kap's Coffee: @kapscoffee : Termos %10 indirim

Şişli: Route Coffee @route_coffee Termosa 2 TL indirim

Şişli Taş Cafe: @tas.cafee Termosa 1 TL indirim

Şişli : Cantine Food: @cantinefood termosa %20 indirim

Şişli : Dual Coffee Shop : @dualcoffeeshop termosa 50kr indirim

Üsküdar : The Simple Coffee Shop :@thesimplecoffeeshop termosa %10 indirim

Üsküdar : Heep's Coffee : @heepscoffee termosa %10 indirim

Üsküdar : Gardenia Coffee : @gardenia.coffee Termosla 10TL