Yeni annelere en güzel hediye

En son güncellendiği tarih: 12 Şub 2019

Bu yazıyı ilk kez blogda yayınladığımda ortada bırakın çocuğu (hatta artık çocukları) bir evlilik bile yoktu. Ve ilk yazılarımdan birinde biraz da kulaktan dolma bilgilerle minimalist hediye fikirleri verirken öneri listesini "çocuk bakmak" diye bitirmiştim. Ne kadar değerli bir tavsiye verdiğimi şimdi 2. lohusalık döneminde daha iyi anlıyorum:)


Hani sık sık karşılaştığınız kahvemi ya da çayımı sıcak içmeye, yemeğimi sıcak yemeye hasret kaldım yakınmaları var ya; işte onlar abartı değil. Eğer yeni annenin yanında ona destek verecek kimse yoksa bırakın çayı, yemeği tuvalete gitmeye fırsat bulamayabilir.


Peki o zaman yeni bir anneyi ziyarete giderken bebeğine bir yenidoğan tulum takımı (yeni evlilere borcam götürmeye denk geliyor) götürmek yerine ne yapabilirsiniz (altın takacaklar, siz yine altınınızı da takın:) bunlara da ek olarak göz atın)

Önce yakın arkadaşlar için


1. Bir kere lütfen yeni annenin evinde ikram beklemeyin hatta mümkünse bir kaba kolayından bir yemek koyup götürün. Biraz daha süslü şeyler seviyorsanız bir sepet hazırlayıp içine kuru yemişler, kuru meyveler, birkaç çikolata, rezene gibi birkaç çay çeşidi koyabilirsiniz.


2. Ona "Bebeğini doyur ve bana bırak ben oyalarım, uyuturum, sen de uyu" diyin tabii bebeklerle aranız iyiyse, bu özellikle ilk 40 gün altın değerinde bir öneri olur. Minnacık bebeği biraz kucağınızda gezdirip yeni bebek kokusu almak size de iyi gelir hem.


3. "Evde yapabileceğim bir şey var mı?" bu soru yakın birinden gelmezse itici olabilir ama yakın arkadaş ya da ailedenseniz zaten içtenliğiniz anlaşılır. Belki mutfakta bardakları makinaya kaldırırsınız belki bebeğin yıkanan kıyafetlerini katlarsınız...


Eğer çok yakın değilseniz bu öneriler biraz fazla samimi geliyorsa herkeste işe yarayacak bir şey: yemek yapın. Bu öneri hem yakınlar hem de uzak tanıdıklar için geçerli. Çünkü annenin de bebeğin olduğu gibi iyi beslenmeye ihtiyacı var. Eğer aile desteği yoksa emzirme-alt değiştirme maratonunda hele de bebeğin düzeni tam oturmamışken yemek yapmak çok isabetli bir yardım/ hediye. Yemek yapıp götürebilirsiniz, buzlukta saklanıp yemek yokken indirilebilecek pratik şeyler yapabilirsiniz, gidip orda yemek hazırlayabilirsiniz. Ben annem yakınımda olsa da her gün 1-2 saat yalnız kalmak istiyordum, acıktığımda ise annemin daha önceden yapıp buzluğa attığı böreklerden bir tane indirip ısıtıyordum.


Bonus: Anneden bebeği bir 15-20dk alarak onun bir öğünü sakince yemesine yardımcı olabilirsiniz : )


Eğer siz bir anneyseniz şu yazıyı da okumadan geçmeyin Çocuklu hayatta sade bir düzen için 9 öneri


Ya da Minimalist Anne etiketli yazılara da göz atabilirsiniz.

© 2023 by Design for Life.

Proudly created with Wix.com